Eesti Puitmajaliit MTÜ

Aadress: Vabaõhumuuseumi tee 12/1
Tallinn 13521
Telefon: +372 5564 2745
E-post: info@woodhouse.ee
Koduleht:  www.woodhouse.ee

Tutvustades kortermajade tehaselise renoveerimise meetodeid ja eeliseid.

TEHASELISE RENOVEERIMISE TAUST

Hinnanguliselt on Eestis ca 14 000 kortermaja, mis on vaja energiasäästlikumaks renoveerida. Kui seda teha klassikalisel platsimeetodil, kuluks selleks 100 aastat või rohkemgi – meil lihtsalt ei ole nii palju ettevõtteid ja inimesi, kes suudaks seda tööd kiiremini teha. Euroopa Liit on võtnud eesmärgiks renoveerida märkimisväärne osa elamufondist 2050. aastaks, seega ei ole meil aega 100 ega rohkem, vaid kõigest 25 aastat.

Selleks, et kiiremini ära soojustada rohkem korterelamuid, on Eestis välja töötatud uus meetod ehk tehaseline renoveerimine. See tähendab, et lahtiste villaplaatide (või penoplasti), lugematute tööliste, kuudepikkuse tellingute taga peidusolemise asemel soojustatakse hoone tehases eelvalmistatud seinapaneelidega. Nendes paneelides on juba olemas soojustus, aknad ja ventilatsioonitorustik ning väljast on need viimistletud KÜ valitud fassaadikattematerjaliga.

Esimest korda katsetati seda meetodit 2017. aastal, kui Tallinna Tehnikaülikool renoveeris sel moel Akadeemia tee 5 ühiselamu. Tegemist on esimese liginullenergia tasemele renoveeritud ühiselamuga Eestis. Järgnevatest renoveerimisprojektidest eristas seda hoonet asjaolu, et renoveerimise käigus oli hoone tühi ehk kedagi selles ei elanud.

Kuna esimene katsetus õnnestus, otsustati seda meetodit edasi arendada ning järgmiseks renoveeriti 2019. aastal Sauel kortermaja, kus seekord elanikud ka reaalselt sees elasid.
Ka seekord tõestas meetod oma tõhusust ning sealt edasi algas Kredexi eestvedamisel üle-Eestiline pilootprojekt, milles osales 19 kortermaja.

Tänaseks on kõik 19 pilootprojektis osalenud kortermaja välisseinapaneelidega soojustatud ja esimeste majade küttekulude andmedki käes ning need kinnitavad, et kulud on langenud üle kahe korra. Seega on tehaseline renoveerimine – nagu ka teadlased eeldasid – tõestanud oma sobivust kortermajade soojustamiseks.

Rohkem infot tehaselise renoveerimise kohta leiad www.woodhouse.ee

Määratlemata
Array
(
  [more_news] => Array
    (
      [et] => Rohkem uudiseid
      [ru] => Ещё новости
      [en] => More news
    )

  [elamu_mag] => Array
    (
      [et] => Ajakiri Elamu
      [ru] => Журнал Elamu
      [en] => Elamu Magazine
    )

  [join_ekyl] => Array
    (
      [et] => TULE LIIKMEKS
      [ru] => ПРИСОЕДЕНИТЬСЯ
      [en] => BECOME A MEMBER
    )

)