10 olulist asja, mida kodus enne puhkusele minekut teha

18.06.2019

Eesti Korteriühistute Liidu teade
18.06.2019

“Suvisel ajal tuleks hoolitseda ka selle eest, et puhkuselt naastes leiaksime kodu eest samasugusena kui enne puhkusele minekut, ” tuletab Eesti Korteriühistute Liidu (EKÜL) õigusosakonna juhataja Urmas Mardi korteriomanikele meelde mõned lihtsad põhitõed.

Enne puhkusele sõitu:

  • Sule korralikult uksed ja aknad. Kontrolli, et enne puhkusele sõitu oleks uksed (sealhulgas rõdu uks) ja aknad korralikult suletud. Ei mingeid tuulutusavasid või avatud õhuaknaid! Tee välisukse lukust pärast lahkumist nutitelefoniga kiire klõps – nii pole hiljem muretsemist, et kas uks ikka sai lukku keeratud.
  • Hoolitse, et elektriseadmed ja kodumasinad oleks välja lülitatud. Nii mõnigi tulekahju on saanud alguse seinakontakti jäetud mobiiltelefoni laadijast!
  • Vaata, et kõik kraanid oleks korralikult suletud ega ükski toru ei lekiks. Mingil juhul ära jäta lahkudes tööle pesu- või nõudepesumasinat!
  • Korista külmkapp ja ära jära toitu kööki roiskuma. Palju toidukraami, sh leiva ja piima saab ka sügavkülma panna – vaata EKÜL “Väärtustades toitu” nippe ja soovitusi: https://ekyl.ee/vaartustadestoitu/toidunipid/
  • Ära jaga oma puhkust kogu maailmaga! Kuigi ranna- ja palmipildid meeldivad kõigile, pole kurjategijatel just raske ära arvata, kus sa elad.
  • Turva oma kodu: turvalised lukud, koduvalvesüsteemid jms aitavad su kodu kaitsta. Mitmed turvasüsteemid võimaldavad kodus toimuvat ka reaalajas nutitelefoni abil jälgida. Samuti peaks olema sõlmitud toimiv kodukindlustus, mis kataks võimalikud kahjud.
  • Ära jäta asju (jalgratast, lapsekäru, pisiasju vms) koridori või rõdule. Paiguta asjad turvalisse panipaika.
  • Hoolitse, et korteriühistul oleks su toimivad kontaktid.

Korteriomandi- ja korteriühistuseaduse kohaselt on korteriomanik kohustatud teatama korteriühistule oma olemasolevate sidevahendite andmed, eelkõige telefoninumbri või elektronposti aadressi. Hoolitse, et korteriühistul oleks sinu värskendatud andmed, et näiteks avarii korral ühendust võtta.

  • Vali koduhoidja: see peaks olema keegi usaldusväärne isik, kes peab su kodul silma peal, sel ajal kui ise puhkusel oled. Ta võtab postkastist posti, et täistuubitud postkast kurikaeltele silma ei jääks, samuti kastab vajadusel toataimi ning kui peaks midagi juhtuma, teavitab sind kiirelt ja on vajadusel ühenduses korteriühistuga.
  • Võid paluda koduhoidjal aeg-ajalt kardinaid eest tõmmata, tuld põlema panna või maja ees parklas seisvat autot liigutada – nii ei jää muljet, et korteriomanikud on pikemaks ajaks lahkunud.

 

19. juunil peetakse üle-euroopalist sissemurdmiste fookuspäeva „Hoia oma vara!“, et juhtida inimeste tähelepanu oskustele oma vara kaitsta.
Video – sissemurdmiste ennetamine
Voldik – sissemurdmiste ennetamine
Poster – sissemurdmiste ennetamine
Rohkem infot enda kodu ja vara kaitsmiseks leiad üle Euroopalise sissemurdmiste fookuspäeva kodulehelt https://hoianomavara.eu

Politsei- ja Piirivalveameti teade Enim vargusi eluruumidest pannakse toime nädalavahetuseti

 

Teate edastas: Eesti Korteriühistute Liit
www.ekyl.ee

TAUST: Eesti Korteriühistute Liit (EKÜL) asutati 17. aprillil 1996 Rakveres, organisatsioon esindab ja kaitseb korteri- ja hooneühistute huve riiklikul ja kohalikul tasandil. Tänaseks kuulub liitu rohkem kui 1400 korteriühistut üle Eesti. EKÜL kuulub Euroopa elamuorganisatsioonide ühenduse Housing Europe juhatusse ning juhib samuti üleminekuriikide toetamiseks ellukutsutud erakorralist töörühma. Alates 2016. aastast on EKÜL ÜRO elamumajanduse harta keskus, mille põhitegevuseks on eluasemevaldkonna toetamine riikides, kus elamureformid veel ettevalmistamisel.

 

 

Lisainformatsioon:

Urmas Mardi, Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige, õigusosakonna juhataja
Tel: 372- 50 15077, e-mail: urmas.mardi@ekyl.ee

Eesti Korteriühistute Liit
Tel: 627 5740, e-mail: ekyl@ekyl.e