Kas ka väike korteriühistu peab esitama majandusaasta aruande?

24.10.2020

Mitmed väikesed korteriühistud on pöördunud Eesti Korteriühistute Liidu poole murega, et läheneb 31. oktoober, majandusaruande esitamise tähtaeg, aga kas ka nelja või kahe korteriga väike ühistu peab ikka aruande esitama?

Eesti Korteriühistute Liidu õigusosakonna juhataja Urmas Mardi sõnul on korteriomandi- ja korteriühistuseaduses eraldi regulatsioon korteriühistutele, kus korteriomandite arv ei ole suurem kui kümme või kui kõik korteriomandid kuuluvad ühele isikule. „Kuni 10 korteriga maja korteriühistul ei pea olema juhatust. Juhatuse puudumise korral juhivad ja esindavad korteriomanikud korteriühistut ühiselt,“ märkis Mardi. „Kui juhatust valitud pole ning kõik omanikud on otsustatud ühistut ühiselt juhtida, tuleb aga meeles pidada, et korteriühistu nimel tehingu tegemiseks on vaja kõigi korteriomanike nõusolekut – korteriomanikud peavad seega oma tahet tehingute tegemisel kindlasti ka väljendama. Seda kas isiklikult või esindaja kaudu,“ kinnitas Mardi.

“Ühiselt juhitud väike korteriühistu võib aga pidada kassapõhist raamatupidamist ning ei pea koostama ega esitama majandusaasta aruannet. Kui aga korteriühistus, kuhu kuulub kasvõi 2 korteriomandit, on juhatus valitud, tuleb majandusaasta aruanne seaduses ettenähtud ajal esitada“ tuletab Mardi kõigile korteriomanikele meelde.