Üleskutse korteriühistutele: lubage mardiõnn oma kodudesse!

28.08.2020

Lase õnn oma majja, sest – MARDISANT ON ÕNNE PANT! 

Päevad sammuvad üha järjekindlamalt sügise poole ning suunavad meid peagi tubasemate  tegevuste juurde.   See on aeg, mil on oodata koju külalisi teisest ilmast, sest saabumas on hingedeaeg ning peagi  külastavad selle kinnituseks meie kodusid mardisandid – sõnumitoojad teispoolsusest.

Mardisandid on olnud Eestis sajandeid oodatud külalised. Maskeerimine, pillimäng, laulmine, tantsimine ja hüppamine on vajalikud selleks, et peletada eemale kurja ning õnnetusi ning lasta mardisantide toodud õnn majja.  Pererahvas rõõmustas, kui sanditajad õnnesoovide saatel põrandale viljateri või herneid külvasid ning pereliikmeid mardivitsaga vitsutasid. See kõik tõi tugeva tervise ning rõõmsa ja viljaka aasta.

Rikkalike kommetega mardipäev on tänapäevalgi elujõuline, eriti laste hulgas, kuigi selle esialgset eesmärki – õnne ja heaolu toomist peredele – kiputakse unustama. Kas teadsid, et veel 200 aastat tagasi jooksid marti vaid nooremad vallalised mehed – perepojad ja sulased? Noored alustasid marti jooksmist hilisõhtul ja lõpetasid alles siis, kui kukk kires.

Eesti Folkloorinõukogu aktsioon “Hakkame santima!” sai 2018. aastal loodud selleks, et kutsuda peresid, sõpruskondi ja kollektiive üles tähistama mardi- ja kadripäeva kui ühte olulisemat sügistalvist tähtpäeva.

Meie eesmärgiks on elavdada mardis ja kadris käimist, tõsta inimeste teadlikkust selle tava rikkalikest kommetest, julgustama inimesi olema loovad ja improviseerima ning  teha seda kõike lusti ja rõõmuga kogu perega ühiselt. 2020. aastal keskendub aktsioon mardipäevale.

Üleskutse korteriühistutele: lubage mardiõnn oma kodudesse! 

Eesti Folkloorinõukogu kutsub korteriühistuid ülesse julgustama oma liikmeskonnas peresid ja sõpruskondi minema mardi- ja kadrisanti jooksma ning neid ka lahkelt ja rõõmuga tuppa laskma.

Et mardisandid ei tuleks ootamatult, on hea võimalus panna varakult infotahvlile juhend “Kuidas mardi-ja kadrisante vastu võtta?“. Juhendi saab alla laadida SIIT.

Lisaks kutsume oktoobris korteriomanikke üles andma oma mardisandiootusest märku, kirjutades oma korteri number trepikoja välisuksel olevale “Mardisante ootavad kodud” infolehele. Siis teab mardipere juba ette, kelle korteri number uksekoodilt valida ja kellele sissepalumislaulu laulda.

Foto: Rene Jakobson

Üle-eestiline mardisantide rahvaloendus ja mardikombestiku koolitused. 

“Hakkame santima!” aktsiooni raames korraldab Eesti Folkloorinõukogu augustist oktoobrini igas  maakonnas mardikombestiku koolitusi peredele ja kogukondadele. Lisaks toimub novembris festivalinädal, mis kulmineerub 9. novembril martijooksmise ning üle-eestilise mardisantide rahvaloendusega.

Ootame perekondi, kollektiivide ja seltside eestvedajaid ning korteriühistute juhte koolitustele, mis annavad lisaks teadmistele mardi- ja kadrikommetest ka praktilised nipid, kuidas teha tööd kogukonnaga ja inimesi kaasata.  Koolitus maksab 5 eurot  ning sisaldab 6-tunnist õppepäeva (kell 13- 19) koos lõunasöögiga.

Septembris toimuvad samad koolitused Pärnumaal (10.09), Jõgevamaal (17.09) ja Põlvamaal (29.09).

Oktoobris  Saaremaal (3.10), Raplamaal (8.10), Järvamaal (9.10),  Tartumaal (13.10),  Valgamaal (14.10), Hiiumaal (19.10), Tartu linnas (27.10), Läänemaal (28.10), Tallinnas (29.10) ja Harjumaal (30.10)

Täpsema ajakava, koolitajate nimed ja osavõtmiseks vajaliku registreerumisankeedi leiad siit kodulehelt hakkamesantima.ee või  Facebookist (Hakkame santima).

Loodame, et aktsioon “Hakkame santima!” tiivustab kogukondi santimiskombestikku taas aktiivselt tähistama ning mardipäevast saab uuesti Eesti rahva ühine pidupäev.

 

www.hakkamesantima.ee  – õppevideod, fotod, laulud ja mängud, lisalugemist

Lisainfo:
Kati Taal
“Hakkame santima!” projektijuht
e-post kati.taal@folkloorinoukogu.ee, telefon 58022858