UUENDATUD 31.03.20! KRIISI ABC: ABIKS KORTERIÜHISTU JUHILE

16.03.2020

Tekkinud eriolukorras tuleb korteriühistu juhil väikese kogukonna- oma korteriühistu – juhina vastata elanike küsimustele. EKÜL  annab mõned soovitused, mis võiks ehk aidata.

1. OLE RIIGIS TOIMUVAGA KURSIS NING AITA SÄILITADA RAHU. Tekkinud olukorras on paanika kerge tekkima – inimeste infotarbimise võimalused ja vajadused on väga erinevad, aga teadmatuses on paanika kerge tekkima. Hoia end toimuvaga kursis ja jaga teavet ka majaelanikega. Loo võimalusel näiteks kiireks infovahetuseks oma maja meililist ja FB grpp ning teavita ka neid, kel veebikasutuse võimalust pole. Oluline on, et korteriühistu juhtkonnal oleks kõigi korteriühistu liikmete toimuvad kontaktid – kõige kiiremaks infovahetuseks telefoninumber ja meiliaadress. Lükka ümber müüdid – Terviseamet on korduvalt kinnitanud, et ventilatsoonisüsteemi kaudu koroonaviirus ei nakka.

Vabariigi Valitsuse info: Eriolukord Eestis

Juhiseid ja soovitusi eriolukorras käitumiseks saab infotelefonilt 1247.

Korteriühistu üldkoosolek tuleb edasi lükata vähemalt 1. maini või kasutada kirjaliku koosoleku võimalust! Loe virtuaalkoosoleku kohta SIIT.

Piirata tuleb ligipääsu korteriühistu poolt hallatavatele mänguväljakutele!

2. SAA ÜLEVAADE MAJAELANIKE OLUKORRAST JA VÕIMALIKEST ABISTAJATEST. Koroonapandeemias on enim ohus eakad ja immuunsuspuudulikkusega vms inimesed. Et eakad, keda haigus ohustab, ei peaks minema poodi või apteeki, võiks uurida, kas neil on lähedasi, kes saavad vajadusel toitu või ravimeid tuua. Kui majas on noori ja terveid inimesi, kes on vajadusel nõus naabrit aitama, võiks vahendada ka nende kontakte. Vahenda kohaliku omavalitsuse sotsiaalosakonna kontakte ja aita selgitada  vanemaealistele, kes pole nutiasjades nii kodus, toidukaupade ja toidu kulleriga kojutellimise võimalusi.

Näide kontaktide vahetamise lehest kortermaja infotahvlile: POSTER

3. VAHENDA ERIOLUKORRA JUHTIDE, TERVISEAMETI, PPA JT. JUHISEID. Selgita vajadusel majaelanikele eriolukorra nõudeid, samuti Terviseameti käitumisjuhiseid ning rõhuta nende järgimise olulisust.

EKÜL on kogunud osa juhistest kokku siia: KORTERIÜHISTUD SAAVAD KAASA AIDATA KOROONAVIIRUSE OHJAMISELE

Välja prinditavad infomaterjalid kortermajade koridoridesse:

KOROONAVALEM 2+2 (EESTI, VENE)

LOODUSES LIIKUDES 2+2 (EESTI) LOODUSES LIIKUDES 2+2 (VENE)

POESKÄIGU REEGLID (EESTI) POESKÄIGU REEGLID (VENE)

Terviseameti info: COVID-19

Piirkonnapolitseiniku pöördumine korteriühistute poole: PÖÖRDUMINE

PPA info: TEAVE ERIOLUKORRA KOHTA

Tarbijakaitse- ja Tehnilise Järelevalve Ameti info: ERIOLUKORRA KKK

Kekkonnaministeeriumi info: KOROONAJÄÄTMED TULEB TEISTEST EEMAL HOIDA

4. HOOLITSE LIGIPÄÄSETAVUSE EEST. Tekkinud olukorras peab olema tagatud meedikute ligipääs elamule – kutsu majaelanikke üles parkima nii, et kiirabi saaks vajadusel maja ette sõita ning meedikud pääseks kiirelt abivajajani.

Päästeameti info: OHUTUS JA TURVALISUS

5. JÄÄ RAHULIKUKS. Kõige olulisem on kriisiolukorras rahulikuks jääda – nii saame üksteist aidata.

Naiskodukaitse kriisiolukorra äpp: OLE VALMIS!

6. JÄLGI, ET KORTERMAJAS OLEKS PUHTUS

  • Kortermaja uksekäepidemeid, trepikäepidemeid, liftinuppe jne tuleks desinfitseerida vähemalt kord päevas. Viirused hävitab vaid desinfitseerimisvahend, mille etanoolisisaldus on üle 70%.
  • Võimalusel tasub koridoridesse soetada pudelid desinfitseeriva geeliga, mida majaelanikud saaks kasutada nt enne või pärast välisukse või trepikäsipuu katsumist. EKÜLile on endast teada andnud ka korteriühistu, kes kasutab koridorides desomatte.
  • Terviseameti soovitused puhastamiseks ja desinfitseerimiseks koroonaviiruse (COVID-19) nakkusohu korral: SOOVITUSED  Täiendatud 24.03.20 SOOVITUSED 
  • Puutepindade puhastamine: VIDEO
  • Soovitused ühistujuhilt: ajaleht Pealinn

 

 

Eesti Korteriühistute Liit