Selgusid 2021. aasta parimad korteriühistud

08.10.2021

Eesti Korteriühistute Liidu teade
8. oktoober 2021

Eesti Korteriühistute Liidu (EKÜL) suurfoorumil selgusid 2021. aasta parimad korteriühistud. Juba seitsmeteistkümnendat korda selgitati parimad kolmes kategoorias: ilus koduümbrus, parim korteriühistu juht ja edukaim renoveerimisprojekt.

Auhinnasaajad sõelus välja konkursi komisjon, kuhu kuulusid SA KredExi, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi, Tallinna Linnavaraameti ja Eesti Korteriühistute Liidu esindajad. Auhinnad anti üle reedel toimunud korteriühistute XXIV  suurfoorumil. „Ka tänavu andsime lisaks peaauhindadele välja mitmeid eriauhindu, sest silmapaistvaid korteriühistuid ja ühistujuhte oli palju rohkem kui need, kes peaauhindade vääriliseks tunnistati,“ kommenteeris Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige Urmas Mardi.

Tema sõnul torkab tänavuste auhinnatud ühistute puhul silma kaasamine ja ühistegevus, paljude töödega majas saadakse hakkama oma jõududega. „See näitab suhtumise muutust – ei oodata, et keegi kuskilt tuleks ja teeks, vaid korteriomanikud saavad aru, et palju asju saab ka ise korda teha,“ tunnustas Mardi.

Auhinnatud korterelamute fotod: https://www.dropbox.com/sh/gra85ex9ien53vl/AAB0EZ30eC94XC7IpJP-SHrva?dl=0

Fotod autasustamiselt (autor Raul Mee): https://www.dropbox.com/sh/u5rf55q55tafboa/AAB9n9QAMdZFCauJW0OMI-rja?dl=0

Korteriühistute konkursi võitjad 2021

Foorumi pildigalerii: Eesti Korteriühistute XXIV Foorum, 8.10.2021 Tallinn : Eesti Korteriühistute Liit (ekyl.ee)

Kategoorias „Ilus koduümbrus 2021“ otsustas komisjon lisaks peaauhinnale tänavu välja anda koguni kolm eriauhinda. Eriauhinna „Läbimõeldud ruumilahendusega ja loodusega kooskõlas koduümbrus“ võitja on Tallinna KÜ Harmot, Mustamäe tee 169. Eriauhinnaga sooviti Mardi sõnul tunnustada korteriühistut, kes on oma majaümbruse planeerimisel mõelnud erilahendustele, pidades silmas nii elanike heaolu kui ka ümbritsevat keskkonda. „Maja juures on igal sammul tunda, et ühistu hindab ja toetab seda looduskeskkonda nende ümber.  Palju on lindude pesakaste, mis kõik ühe juhatuse liikmemeisterdatud. Liiklusmüra vähendamiseks on maja juurde istutatud palju puid – kastanid, pähklipuu, pihlakad, äädikapuu, sirelid ja erinevad põõsad,“ tõi välja Urmas Mardi. „Tööd teevad ühistu liikmed tihti talgukorras. Majaelanikud aitavad ühiselt luua ja ka tehtut hoida.“

Teine eriauhind, mille nimetuseks „Südamega loodud koduümbrus“ läks korteriühistule, kelle majaümbrust võib Mardi hinnangul pidada suisa väikeseks botaanikaaiaks: nii palju on on seal erinevaid lillepeenraid, taimekooslusi ja kujunduselemente. „Ka siin majas tegelevad majaümbruse kaunistamise ja hooldamisega majaelanikud ise. ning igale möödujale on esimesest pilgust selge, et seda tööd tehakse südamega,“ tunnustas EKÜL juhatuse liige. Eriauhinna „Südamega loodud koduümbrus“ võitja on Tallinna KÜ Madala 15.

Kolmas eriauhind „Parim renoveerimise ja ilusa koduümbruse terviklahendus“ otsustati anda korteriühistule Viljandimaal, kes lisaks kauni korduümbruse kujundamisele oli ellu viinud ka tervikrenoveerimise ja viinud maja puuküttelt üle maaküttele. „Korteriühistu soovis olla oma külas eeskujuks teistele korteriühistutele.  Kortermaja stiilne ja kaunis välisilme ning majas teostatud mahukad tööd moodustasid komisjoni hinnangul perfektse terviku,“ tunnustas Mardi. Eriauhinna „Parim renoveerimise ja ilusa koduümbruse terviklahendus“ võitja on KÜ Kroon, Pärna tee 3, Uusna küla, Viljandimaa.

Peaauhinna „Ilus koduümbrus 2021“ võitja on KÜ Pallasti 34B, Tallinn. „Tänavuse ilusa koduümbruse tiitli võitjat iseloomustab oskus kasutada erinevaid haljastuselemente ja aiakujundusdetaile nii, et isegi väikesest paneelmaja õuealast saab elanikele hubane ja kutsuv ajaveetmiskoht. Eemalt püüab möödujate pilku mõtlemapanev supergaafika majaseinal. Ka siin kujundavad majaümbrust ja teevad hooldustöid korteriomanikud ise,“ rääkis Mardi.

Kategoorias „Parim korteriühistu juht 2021“ otsustas komisjon välja anda eriauhinna „Ühistute tunnustatud parim praktik“, millega sooviti tunnustada ühistujuhti, kes on olnud varasematel aastatel ja on ka sel aastal korteriühistute konkursile esitatud oma töö eest mitmes ühistus. Eriauhinna „Ühistute tunnustatud parim praktik“ pälvis Sergei Saglo Pärnust tulemusliku ja elanikke arvestava töö eest kümnes korteriühistus. „Tegemist on ühistujuhiga, kes suudab leida paidlikke lahendusi ka keerulistes olukordades, oskab leida konfliktiolukordades kompromisse ja viia vajaliku sõnumi ühtviisi selgelt erineva emakeelega korteriomanikeni. Ühistujuht on alati seadnud esikohale korteriomanike vajadused ja osaleb korteriühistute täiendkoolitustel, et olla kursis innovaatiliste juhtimisvõtetega,“ tõi välja Urmas Mardi.

Konkursi „Parim korteriühistu juht 2021“ võitja on Kristi Hannus, KÜ Puhja Kodu. „Parim korteriühistu juht 2021 viis korraga läbi nelja maja tervikrenoveerimise. Erakordseks teeb olukorra ja ka ühistujuhi saavutuse see, et kõik need neli maja kuuluvad ühte korteriühistusse. „See tähendab aga, et iga maja oli omaette objekt oma murede ja probleemidega, mis vajasid tähelepanu, rääkimata sellest, et renoveerimisotsuseni jõudmiseks tuli ühistujuhil suhelda nelja maja elanikega,“ tunnustas Mardi. „Ühistujuht alustas rekonstrueerimisprotsessi absoluutsest nullist, juhtides samal ajal ühistut suuresti üksi. Visa töö ning nelja aastane jõupingutus on lõpuks viinud tulemuseni, kus neli korterelamut kokku 144 korteriga on lõpptulemusega rahul,“ rääkis Mardi. Lisaks sai korteriühistu Puhja Kodu ka tänukirja eduka renoveerimisprojekti elluviimise eest.

Kategoorias  „Edukaim renoveerimisprojekt 2021“ juurde otsustati välja anda kolm eriauhinda. Esimene eriauhind „Maapiirkonna pärl“ läks Märjamaa valla korteriühistule KÜ Kasti keskus 8. „Tegemist on korteriühistuga, kes kehvas seisus kolhoosielamu kordategemiseks käinud aastatega läbi tohutu kadalipu. Tulemus on vaimustav: hoone on muutunud nii seest kui väljast. Uus küttesüsteem  toimib ööpäevaringselt, korterid on soojad, trepikojad on uuendatud ja puhtad. Sooja vett tehakse  päikesepaneelidest saadava energiaga tsentraalselt, paigaldatud on ventilatsioonisüsteem ja kogu torustik on vahetatud. Ühele korterelamule väikses külas on antud uus elu ja mis kõige tähtsam – elanikud on rahul ja õnnelikud,“ tõi välja Urmas Mardi.

Eriauhind „Ühiselt tegutsev ja elanikke kaasav ühistu“ läks Tallinna korteriühistule KÜ Eduard Vilde 87. „Korteriühistu viis läbi kortermaja tervikrenoveerimise, mille käigus peeti nõu ja arvestati igal sammul kortermaja elanikega. Majaelanikest on moodustunud aktiivne  ja kokkuhoidev kogukond – inimesed suhtlevad üksteisega hästi palju, panustavad ühistegevusse ja tunnevad sellest rõõmu. Seda oli igal sammul tunda,“ tunnustas EKÜL juhatuse liige. Lisaks anti üle ka tänukiri ühistujuhile Jelena Zubkovale, kes on Mardi sõnul olnud väga aktiivne, viinud mitu kortermaja tervikrenoveerimisele ja majaelanikud hindavad seda väga.

Kolmas eriauhind selles kategoorias kandis nimetust „Tähelepanuväärne suurelamu katuse renoveerimisprojekt“  ning see läks Tallinna korteriühistule Vikerlase 13. „Selle Lasnamäe maja suurus on muljetavaldav: kokku on majas 288 korterit, seal elab 900 inimest. Elamu oli veel mõnda aega tagasi trööstitus seisukorras, aga mullu alustanud uus juhatus otsustas maja päästmise töödega pihta hakata,“ rääkis Mardi. „Alustati kõige kõrgemalt, kus suurimad probleemid: maja katus lasi vett läbi ja põhjustas hallitust. Katuse suuremahulise renoveerimisprojekti läbiviimisega ja täiendavate töödega, mida finantseeriti korteriomanike omafinantseeringuga, on korteriühistu parandanud oluliselt majaelanike elamistingimusi  ning loonud aluse maja edasiseks edukaks renoveerimiseks. Paranenud elamistingimused ja tegus uus juhatus on toonud korteriühistule täiesti uue hingamise, elanikud on reipad ja vaatavad lootusrikkalt tulevikku,“ tõi välja Urmas Mardi.

Peaauhinna võitja: edukaim renoveerimisprojekt 2021 on KÜ Kalda tn 64 Tallinnas. „Tänavune edukaim renoveerimisprojekt  on äärmiselt keerukas objekt, seda nii arhitektuuriliselt kui ka majja paigaldatud tehniliste lahenduste poolest. See on väga eriline maja, mis ehitatud mäeküljele – kaks maa-alust korrust asuvad mäekülje sees. Maja on hästi sopiline, paljude erinevate ruumidega: kokku on seal, kui välja arvata korteri- ja keldribokside uksed, üle 90 erineva ukse,“ tutvustas Urmas Mardi. „Lisaks leidub aga ka ka mitmesuguseid katuseid, näiteks eri tasapindadel asuvat lamekatust, aga ka viilkatust,“ tõi ta välja. Elamu tervikrenoveerimine viidi ellu KredEx toetuse toel, renoveerimise kogueelarve ülatus ligi 2,3 miljonini.  Rekonstrueeriti kütte-ja elektrisüsteem, paigaldati soojustagastusega ventilatsioon, soojustati fassaad ja katus. Vahetati aknad, ehitati välja sadeveesüsteem ning hoone sai uue gaasikatlamaja. Rekonstrueerimise käigus paigaldati nutikad taastuvenergialahendused ning kogu hoone viidi üle kaugjuhitavale ja –jälgitavale süsteemile. „Pärast elektrit tootvate päikesepaneelide paigaldamist on maja säästnud viie kuu jooksul ainuüksi elektriarvetelt 4500 eurot!“ tunnustas Urmas Mardi. Hoone arhitektuurilise terviklikkuse huvides tehti renoveerimisel koostööd maja algse arhitekti Eva Hirvesooga, kes kaasajastas maja arhitektuuri ja pakkus välja värvilahenduse.

„Aitäh kõigile konkursil osalejatele, palju õnne veelkord kõikidele võitjatele ja julgustame kõiki ühistuid juba järgmisel aastal ka ise kandideerima!“ kutsus üles EKÜL juhatuse liige Urmas Mardi.

TAUST: Eesti Korteriühistute Liit asutati 17. aprillil 1996 Rakveres, organisatsioon esindab ja kaitseb korteri- ja hooneühistute huve riiklikul ja kohalikul tasandil. Tänaseks kuulub Eesti Korteriühistute Liitu rohkem kui 1400 korteriühistut üle Eesti. EKÜL kuulub  Euroopa elamuorganisatsioonide ühenduse Housing Europe juhatusse ning juhib samuti üleminekuriikide toetamiseks ellukutsutud erakorralist töörühma. Alates 2016. aastast on EKÜL ÜRO elamumajanduse harta keskus, mille põhitegevuseks on eluasemevaldkonna toetamine riikides, kus elamureformid veel ettevalmistamisel.

 

Teate edastas: Eesti Korteriühistute Liit
www.ekyl.ee

Kõneisik:
Urmas Mardi, Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige, õigusosakonna juhataja
Tel: 372 50 15077
E-mail: urmas.mardi@ekyl.ee