Bulgaarlased õpivad Eestilt kortermajade renoveerimist

04.08.2021

Eesti Korteriühistute Liidu teade
4. august 2021

Eesti Korteriühistute Liidu (EKÜL) kutsel külastab sel nädalal Eestit elamuvaldkonna ekspertide delegatsioon Bulgaariast. Rahvusvahelise koostööprojekti “SHEERenov – terviklikud lahendused eluasemete energiatõhusaks renoveerimiseks” raames toimuva külastuse eesmärk on tutvuda Eesti elamuvaldkonna parimate praktikatega ja kohtuda Eesti elamumajanduse ekspertidega, koguda ideid Bulgaaria elamu- ja renoveerimispoliitika meetmete väljatöötamiseks ning luua kontakte Eesti elamuvaldkonnas tegutsevate asutuste ja organisatsioonidega.

Delegatsiooni kuuluvad Bulgaaria Regionaalarengu ja Riiklike Ehitustööde Ministeerium, Sofia Linnavalitsus, Cleantech Bulgaria, Bulgaaria-Austria Konsultatsiooniettevõte BACC ja Bulgaaria Kinnisvarahaldajate Liit. Eestis kohtutakse Eesti Korteriühistute Liidu, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi, SA KredExi, Tallinna Linnavaraameti esindajatega ning uudistatakse tervikrenoveerimise läbi viinud korteriühistute tööd.

SHEERenov projekti eesmärgiks on välja töötada Bulgaariale sobiv elamute renoveerimismeetmete mudel, mis sarnaselt Eestiga võimaldaks edaspidi toetada kortermajade energiatõhususe parandamist erinevate tehniliste ja finantslahenduste abil.

Eesti Korteriühistute Liit korraldas koos projektipartneritega hiljuti ka Bulgaaria pealinnas Sofias renoveerimisteemalise konverentsi. Liidu juhatuse esimehe Andres Jaadla sõnul on bulgaarlastel valmidus kortermaju korda teha olemas nii korteriomanike kui ka omavalitsuste poolt. „Kuna Eestis algas kortermajade renoveerimine juba 20 aastat tagasi, on Bulgaarial võimalus oma elamufondi renoveerimise kavandamisel Eesti kogemustest õppida,“ märkis Jaadla.

EKÜL juhatuse liikme ja õigusosakonna juhataja Urmas Mardi sõnul on Eesti kogemuse eeskujuks seadmine eeskätt siinsete tegusate korteriühistute teene. „Eesti korteriühistud on juba aastaid Euroopas olnud eeskujuks. Nüüd pälvib aga suurt tähelepanu veel üks innovatiivne lähenemine, nimelt majade rekonstrueerimine tehases eeltoodetud lisasoojustuspaneelidega. Nii saab maja kiiremini ja tõhusamalt korda,“ märkis Mardi.

Koostööprojekti “SHEERenov – terviklikud lahendused eluasemete energiatõhusaks renoveerimiseks” toetab Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooni programm Horisont 2020. Projekti partnerid on Bulgaariast, Eestist ja Ungarist. Eestis on projektipartneriks Eesti Korteriühistute Liit. Projekti info: www.sheerenov.eu.

TAUST: Eesti Korteriühistute Liit asutati 17. aprillil 1996 Rakveres, organisatsioon esindab ja kaitseb korteri- ja hooneühistute huve riiklikul ja kohalikul tasandil. Tänaseks kuulub Eesti Korteriühistute Liitu rohkem kui 1400 korteriühistut üle Eesti. EKÜL kuulub Euroopa elamuorganisatsioonide ühenduse Housing Europe juhatusse ning juhib samuti üleminekuriikide toetamiseks ellukutsutud erakorralist töörühma. Alates 2016. aastast on EKÜL ÜRO elamumajanduse harta keskus, mille põhitegevuseks on eluasemevaldkonna toetamine riikides, kus elamureformid veel ettevalmistamisel.

 

Teate edastas: Eesti Korteriühistute Liit
www.ekyl.ee

Külaskäigu lisainfo:
Anu Sarnet, EKÜL välissuhete ja projektide juht
Tel: 55585701
E-mail: anu.sarnet@ekyl.ee