Eesti Korteriühistute Liidu 5 soovitust aastavahetuseks

28.12.2018

Eesti Korteriühistute Liit soovib kõigile meeleolukat aastavahetust ja tuletab meelde mõned olulised asjad, et uus aasta probleemivabalt alata võiks.

Ettevaatust lahtise tulega, küttekollete ning elektriga

Küünlad, kaminatuli ning teised lahtise tule allikad tuleks kodunt lahkudes või magama minnes kustutada ning kontrollida, et pühade ajal täistuuridel töötavad elektriseadmed ei tekitaks vooluvõrgus ülekoormust.

Pidage ilutulestikuga piiri

Kuigi suur hulk elanikke on rahulolematud, käib linnades ilutulestiku paugutamine juba terve detsembrikuu täie hooga. “Majade vahel ja rõdudelt lendavad igas ilmakaares odavad ja sugugi mitte alati ohutud pürotehnilised vidinad,” toob Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige Urmas Mardi näiteid. Tema sõnul peaksid inimesed ükskord aru saama, et kortermaja rõdu või kitsuke hoov pole ilutulestiku tegemise koht. “Kahjuks tuleb aga enam-vähem igal aastal ette juhtumeid, kus inimesed pürotehnikat uude aastasse lennutada üritavad, süüdates valesti suunatud raketiga elamu rõdu või koguni vigastades kedagi tõsiselt,” rääkis ta.

Ilutulestikuvahendeid ei tohi kasutada kohas, kus see võib tekitada ohtliku olukorra – ohutu raadius oleks tema sõnul 30 meetrit ning enne ilutulestiku kasutamist tuleb täielikus ohutuses veenduda. “On selge, et kortermaja pisikesel rõdul, aga ka kortermajade lähiümbruses on igasugune pürotehnika kasutamine äärmiselt mõtlematu ja ohtlik tegu – liiati kui enamasti kiputakse seda tegema suuremas seltskonnas ja alkoholijoobes,” rõhutas Mardi.

Jääge majade kaunistamisel hea maitse piiresse

Ka jõulukaunistustega tasuks piiri pidada. “Muidu võib juhtuda nii, nagu mõne aasta eest Lasnamäel: naabritele jõulurõõmu pakkuda tahtnud noormees tekitas kortermaja seinale meeleoluka lasermängu, kuid lahkus ise kodunt, unustas aga arvuti sisse ning  häiriv valgusmöll sundis naabreid lausa munitsipaalpolitseilt abi otsima,” meenutas Urmas Mardi.

Lähtuda tuleks siiski heast maitsest, võiks piirduda näiteks trepikodade varikatuste kaunistamisega. Ka kortermaja rõdude kaunistamine võiks olla kooskõlastatud, et tekiks terviklikum üldmulje. Temaatiliste jõulukaunistuste paigaldamisel jälgida, et need kedagi ei häiriks ning saaks pärast pidustuste lõppemist ka õigel ajal maha võetud, mitte et vilkuvad tulukesed ripuvad õues jaanipäevani.

Hoidke majaümbrus puhas ja võõrad majast eemal

Aastavahetuse paiku valmistavad ühistutele peavalu lõhutud pudelite killud kortermajade ümbruses. Niisamuti tuleks olla hoolikas ja hoida uksed pidustuste ajal suletud, et melus ei pääseks trepikotta kurjade kavatsustega võõraid. “Igaühele, kes uksekella vajutab, ei tohiks kindlasti küsimusteta fonolukku avada,” hoiatas Mardi.

Ärge häirige müraga naabreid

Korter pole peokoht ja sellest tuleks lähtuda ka aastavahetuse tähistamisel.  Valju muusika, tants ja müra võivad naabreid härida – üle Eesti toimub avalikes kohtades ju suur hulk pidusid, näiteks Eesti juubeliaasta lõpupeod, nii et väisake parem neid.