8 soovitust, kuidas pühad ohutult ja rõõmsalt mööda saata

21.12.2016

Eesti Korteriühistute Liidu pressiteade
22. detsember 2016

Eesti Korteriühistute Liit soovib kõigile eestimaalastele rahulikke pühi ning tuletab meelde mõned olulised asjad, et pühadeaeg ohutult ning rõõmsalt mööda saata.

1. Ettevaatust lahtise tulega, küttekollete ning elektriga

Küünlad, kaminatuli ning teised lahtise tule allikad tuleks kodunt lahkudes või magama minnes kustutada ning kontrollida, et pühade ajal täistuuridel töötavad elektriseadmed ei tekitaks vooluvõrgus ülekoormust.

2. Pidage ilutulestikuga piiri

Kuigi suur hulk elanikke on rahulolematud, käib linnades ilutulestiku paugutamine juba terve detsembrikuu täie hooga. “Majade vahel ja rõdudelt lendavad igas ilmakaares odavad ja sugugi mitte alati ohutud pürotehnilised vidinad,” toob Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige Urmas Mardi näiteid. Tema sõnul peaksid inimesed ükskord aru saama, et kortermaja rõdu või kitsuke hoov pole ilutulestiku tegemise koht. “Kahjuks tuleb aga enam-vähem igal aastal ette juhtumeid, kus inimesed pürotehnikat uude aastasse lennutada üritavad, süüdates valesti suunatud raketiga elamu rõdu või koguni vigastades kedagi tõsiselt,” rääkis ta.

Ilutulestikuvahendeid ei tohi kasutada kohas, kus see võib tekitada ohtliku olukorra – ohutu raadius oleks tema sõnul 30 meetrit ning enne ilutulestiku kasutamist tuleb täielikus ohutuses veenduda. “On selge, et kortermaja pisikesel rõdul, aga ka kortermajade lähiümbruses on igasugune pürotehnika kasutamine äärmiselt mõtlematu ja ohtlik tegu – liiati kui enamasti kiputakse seda tegema suuremas seltskonnas ja alkoholijoobes,” rõhutas Mardi. Mardi sõnul on tervitatav näha, et suur hulk inimesi on kodanikualgatuse korras ilutulestikuhullusele vastu astunud, algatades Facebookis “Pauku ei tee” nimelise liikumise. “Ent siiski jääb sellest väheks. Võibolla tasuks riigil kaaluda pürotehniliste vahendite kasutamise senisest rangemat reglementeerimist,” nentis ta.

3. Jääge majade kaunistamisel hea maitse piiresse

Ka jõulukaunistustega tasuks piiri pidada. “Muidu võib juhtuda nii, nagu mõne aasta eest Lasnamäel: naabritele jõulurõõmu pakkuda tahtnud noormees tekitas kortermaja seinale meeleoluka lasermängu, kuid lahkus ise kodunt, unustas aga arvuti sisse ning häiriv valgusmöll sundis naabreid lausa munitsipaalpolitseilt abi otsima,” meenutas Urmas Mardi.

Eesti Korteriühistute Liidu ajakirja Elamu värskes numbris paneb ka Tallinna linnadisainer Urmas Kaldaru rahvale südamele, et kaunistustega piiri peetaks. “Lähtuda tuleks siiski heast maitsest, võiks piirduda näiteks trepikodade varikatuste kaunistamisega. Ka kortermaja rõdude kaunistamine võiks olla kooskõlastatud, et tekiks terviklikum üldmulje,“ leiab Kaldaru. Ta soovitab jõulukaunistuste paigaldamisel jälgida, et need kedagi ei häiriks ning temaatilised kaunistused saaks pärast pidustuste lõppemist ka õigel ajal maha võetud.

4. Hoidke majaümbrus puhas ja võõrad majast eemal

Aastavahetuse paiku valmistavad ühistutele peavalu lõhutud pudelite killud kortermajade ümbruses. Niisamuti tuleks olla hoolikas ja hoida uksed pidustuste ajal suletud, et melus ei pääseks trepikotta kurjade kavatsustega võõraid. “Igaühele, kes uksekella vajutab, ei tohiks kindlasti küsimusteta fonolukku avada,” hoiatas Mardi.

5. Ärge jätke kodu oma äraolekul valveta

Kui plaanite pühadeks kodunt kaugele sõita, hoolitsege aga selle eest, et pererahva eemalolek kurjategijate tähelepanu ei ärataks: paluge naabreid või sõpru tühjendada teie postkasti ning aeg- ajalt käia korterit üle vaatamas, kaitset pakuvad ka korralikult paigaldatud ja juhtimiskeskusega ühendatud valveseadmed. Ärge unustage ühistu juhtkonnale edastamast oma kontaktandmeid juhuks, kui elamus peaks tekkima avariiolukord ning selle lahendamiseks on tarvis teie korterisse pääseda.

6. Ärge jätke kodu kütteta

Kokkuhoidlike inimeste harjumus pikemaks ajaks talvepuhkusele sõites kodus küte välja lülitada on Mardi sõnul lubamatu. “Seadus näeb ette, et korteris peab säilima miinimumtemperatuur +18 kraadi. Kütteta korteris võivad külmaga lõhkeda veetorud ning see võib majale suurt kahju teha,” paneb ta korteriomanikele südamele.

7. Hoolitsege heanaaberlike suhete eest

Majas, kui inimesed omavahel hästi läbi saavad, on kõigil mõnusam elada.

Õppige oma naabreid tundma – ehk vajab mõni naabrimemm või – taat jõuluajal teie abi? Heategudega tuleks alustada enda lähedalt.

8. Hoidke oma neljajalgseid lemmikuid

Pühadeajal, kui taevasse lendab praktiliselt igaõhtune saluut, tuleks hoolitseda selle eest, et neljajalgsed lemmikud oleks turvaliselt kodus ja neid rahustada, et loomad stressi tõttu pead ei kaotaks ja ärevuses kodunt minema ei jookseks.

Eesti Korteriühistute Liit asutati 17. aprillil 1996 Rakveres, organisatsioon esindab ja kaitseb korteri- ja hooneühistute huve riiklikul ja kohalikul tasandil. Tänaseks kuulub Eesti Korteriühistute Liitu rohkem kui 1400 korteriühistut üle Eesti.

Lisainformatsioon:

Urmas Mardi, Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige, õigusosakonna juhataja
Tel 372- 50 15077, e-mail: urmas.mardi@ekyl.ee

Eesti Korteriühistute Liit
Tel: 627 5740, e-mail: ekyl@ekyl.ee