Selgusid Eesti parimad korteriühistud

05.10.2016

Eesti Korteriühistute Liidu pressiteade
4.oktoober 2016

Eesti Korteriühistute Liit (EKÜL) kuulutas täna ühistute suurfoorumil juba kaheteistkümnendat korda välja parimad korteriühistud üle Eesti ning tunnustas tublisid ühistujuhte. EKÜL korteriühistute konkursil 2016 valiti parimad kolmes kategoorias: ilus koduümbrus, parim korteriühistu juht ja edukaim renoveerimisprojekt.

“Konkursil osales ühistuid üle Eesti: nii Tallinnast ja Harjumaalt, Tartust ja Tartumaalt, Pärnust ja ka Ida- Virumaalt. Eriti hea meel on selle üle, et seekord on osalemas ka Saaremaa suisa kahe kandidaadiga,” rääkis EKÜL juhatuse liige Urmas Mardi. “Tugevaid kandidaate parima tiitlile oli mitmeid ning taas oli komisjonil võimalus olla tunnistajaks asjaolule, et Eestimaa eri paigus tegutseb palju väga tublisid ühistuid ja hakkajaid ühistujuhte, kes on oma majas ja majaümbruses ära teinud märkimisväärse töö. Konkursi komisjoni kuulusid Triin Reinsalu sihtasutusest KredEx, Regina Michaelis Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumist, Sven Mäe Tallinna Linnavaraametist ning Urmas Mardi Eesti Korteriühistute Liidu esindajana.

Kategoorias “Ilus koduümbrus” on traditsiooniks saanud, et komisjon annab välja ka eriauhindu. Tänavu otsustas komisjon välja anda eriauhinna, mis kannab nimetust “Hingega loodud koduümbrus”: see läks Pärnu korteriühistule KÜ Pikanõmme. “Ühistu liikmed ise öelnud nii: tööde teostamisele meie ühistu märkimisväärseid kulutusi ei ole teinud, aga meil on tore majahoidja, kes korrastab majaümbrust ja hoiab silma peal lillepeenardel. Igas maja püstikus on ühistu liikmeid, kes hoolivad ilust ja hobiaednikena lillepeenraid korras hoiavad. Lilleilu ei ole mitte ainult maja ees, vaid ka koridorides,” tutvustas Mardi.

„Ilus koduümbruse 2016“ kategoorias kuulutati võitjaks Tallinna KÜ Puhangu 30. “Võitjat iseloomustab väga läbimõeldud ja hästi korraldatud tegevus kortermaja ümbruse heakorrastamisel ja haljastustaimede valikul. Valik tehtud töödest: tiheda puurinde harvendamine maja ümbruses, et parandada valgustingimusi korterites, uute madalakasvuliste puude (näiteks iluõunapuud ja pihlakad) istutamine, prügimaja paigaldamine ja betoonkividest jalgtee ehitamine prügimajani, pesukuivatusala korrastamine, roheala piiramine hekkidega, viinapuude ja elulõngade istutamine tugikaartele, kiviktaimla ja rooside istutusala rajamine, lisaks suurte lillepeenarde ja õuevaaside taimede uuendamine ja korrashoid,” vahendas Mardi. “Peaaegu kõik haljastustööd ümber elamu on teostatud elanike poolt. Ühistu esindajad märgivad, et ühine tegevus majaümbruse hooldamisel on parandanud elanike koostööd ja vähendanud elanikevahelisi konflikte.”

2016. aasta parimaks korteriühistu juhiks kuulutati pärnulanna Anne Betker (esitajaks KÜ Uus-Sauga 41A, Pärnu). “Parima korteriühistu juhi konkursil osalenud olid kõik seekord väga tugevad ja tunnustust väärivad kandidaadid. Siiski tuli komisjonil see keeruline otsus teha ja võitja valida,” rääkis Mardi. “Parimat korteriühistu juhti 2016 iseloomustavad majaelanikud kui kohusetundlikku, abivalmis ja heade juhiomadustega inimest. Tema organiseerimisel ja juhtimisel on läbi viidud maja renoveerimine ja teostatud majaesise haljastustööd,” rääkis Mardi. “Olles kohtunud maja elanikega, jäi kõrva, et elanikud on oma ühistu juhiga väga rahul. Inimestele meeldib, et nende ühistu juhi poole saab pöörduda lisaks maja puudutavatele probleemidele ka isiklike muredega, sest temalt saab alati nõu ja abi.”

Kõige tasavägisem oli mõõduvõtt kategoorias „Edukaim renoveerimisprojekt“. Lisaks peaauhinnale otsustati välja anda kaks eriauhinda: „Edukaim renoveerimisprojekt miljööväärtuslikus keskkonnas“ ning “Parim renoveerimise ja ilusa koduümbruse terviklahendus.”

Eriauhind „Edukaim renoveerimisprojekt miljööväärtuslikus keskkonnas“ läks Tartu korteriühistule KÜ Küüni 2, kes on renoveerinud kortermaja, mis asub väga erilises kohas – Raekoja platsi ääres. “Eriline asukoht ja maja arhitektuuriline väärtus tähendab seda, et renoveerimisel on tulnud teha koostööd nii omavalitsuse, äripindadel tegutsevate naabrite kui ka nõudliku arhitektuuriga maja korteriomanikega ning pidevalt otsida erinevaid lahendusi, sest renoveerimisel tavapärased lahendused nii erilisele hoonele ei sobi,” selgitas Mardi.

Eriauhinna “Parim renoveerimise ja ilusa koduümbruse terviklahendus” pälvis Pärnu KÜ Mai 23. “Maja kandideeris edukaima renoveerimisprojekti konkursil, kuid konkursi komisjonile avaldas väga muljet ka maja ümbrus, mis on kujundatud maastikukujundajast juhatuse esimehe poolt,” tutvustas Mardi. “Tehtud on fassaadi, katuse ja vundamendi soojustus, rõdude renoveerimine ja klaasimine, sademevee maa-aluse kanalisatsiooni ehitus ja selle ühendamine linna sademevee kanalisatsiooniga jm. Lisaks sellele, et maja on renoveeritud ja selle ümbruse haljastus silmapaistev, on maja juures mitmeid ainulaadseid detaile – näiteks eritellimusel jalgrattahoidlad, professionaalses haljastuses kasutatavad rõdukastid ja led-valgusribad trepikoja akende välispiiretel,” rääkis ta.

Tiitliga “Edukaim renoveerimisprojekt 2016“ pärjati KÜ Aasa tee 1 Tartumaal Ilmatsalus. “Majas on renoveerimisel tehtud praktiliselt kõik tööd, mida võimalik teha on. Kortermaja renoveerimisprojekti iseloomustab ökoloogiliselt jätkusuutlik lahendus,” rääkis Mardi. “Maja renoveeriti täismahus KredEx 40% toetusega: fassaadi soojendamine, küttesüsteemi väljavahetamine (igas toas termostaadid), kuuma- ja külmavee torustiku väljavahetamine, uus elektrisüsteem, uued keldrid. Keldrid on lahendatud selliselt, et päikesevalgus pääseb igasse keldriboksi ja päeval ei ole vaja lisaenergiat valgustuse jaoks. Kõik aknad vahetati kolmekordse klaasiga akende vastu ja tõsteti renoveerimise käigus väljapoole. Katusele paigaldati päikesepaneelid, millega toodetud energia abil soojendatakse vett ja talvisel perioodil aitab see kütta ka teatud määral maja (maja köetakse talvel üldiselt keskkütte kaudu). Renoveerimisprojekti edukust iseloomustab ilmekalt energiamärgise muutus: varasem energiamärgis F on nüüd asendunud energiamärgisega B,” rääkis Mardi.

Konkursil anti välja aga ka eriauhind, mis läks korraga nii korteriühistule kui korteriühistu juhile – eriauhinnaga „Ida-Virumaa eeskuju“ pärjati Jõhvi KÜ Puru tee 24 ning ühistujuht Galina Smolina. “Tegemist on korteriühistuga, kes oma hakkaja juhi eestvedamisel on oma kodukohas Ida-Virumaal näitamas eeskuju kortermaja renoveerimisel ja koduümbruse korrastamisel. Selle eriauhinnaga soovime tunnustada ühistu ja ühistujuhi julgust võtta ette suuremahulisi töid ja veenda majaelanikke renoveerimise vajalikkuses piirkonnas, kus kortermajade renoveerimine on alles algusjärgus,” märkis Mardi.

Lisaks üleantud auhindadele tunnustas Eesti Korteriühistute Liit tänukirjaga KÜ Rohu 1A Kuressaares ning Kuressaare KÜ Smuuli 5 juhti Janek Lemberit, KÜ Kase 6 Tabasalus ning KÜ Järve 29 Tallinnas. “Aitäh kõigile osalejatele ja julgustame kõiki ühistuid juba järgmisel aastal ka ise kandideerima,” kutsus Urmas Mardi korteriühistud julgelt konkursil osalema.

Eesti Korteriühistute Liit (EKÜL) asutati 17. aprillil 1996 Rakveres. Organisatsioon esindab ja kaitseb korteri- ja hooneühistute huve riiklikul ja kohalikul tasandil. Tänaseks kuulub Eesti Korteriühistute Liitu rohkem kui 1400 korteriühistut üle Eesti.

Lisainformatsioon: Urmas Mardi
Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige, õigusosakonna juhataja
Tel 372- 50 15077
E-mail: urmas.mardi@ekyl.ee

Eesti Korteriühistute Liit
Tel: 627 5740
e-mail: ekyl@ekyl.ee