Ettevaatust – pahatahtlikud müügimehed

14.10.2015

Viimastel nädalatel on jälle sagenenud teated rahaküsijatest, kes erinevatel viisidel püüavad inimestelt tänavatel või kaubanduskeskuste parklates raha välja petta. Levinud skeemi järgi pakutakse inimestele erinevat kaupa, mida algselt antakse tasuta, kuid hiljem nõutakse selle eest raha või küsitakse kauba eest hiigelsummasid, mis oma hinda kindlasti väärt ei ole. Sellistesse pealetükkivatesse müüjatesse tasub suhtuda suure ettevaatlikkusega.

Levinud kaubaks on erinevad potid ja pannid või muud köögitarbed, mille eest võidakse küsida lausa tuhandeid eurosid. Nad kasutavad agressiivset müügitaktikat ja on pealetükkivad, kuid meeles tuleb pidada, et mingit kohustust asja osta ei ole. Mitteametlikult käest kätte ostes tuleb arvestada, et mitte ükski tarbijakaitse õigus sellele ostule ei kohaldu ning ei ole teada, mis kvaliteediga müüdav toode on. Üldjuhul pole selliselt müüdavad kaubad oma kõrget hinda väärt.

Lisaks eelpool nimetatud müügimeestele võib tänaval kohata annetuste küsijaid, kes oma sõnul koguvad toetusi erinevate organisatsioonide heaks. Enne annetuse tegemist tuleks alati veenduda, mille või kelle jaoks annetust tegelikult kogutakse ja kas küsija eesmärgid on siirad. Paraku leidub ka neid, kel pole mingit pistmist nimetatud organisatsiooniga ning kes võtavad raha hoopis omakasu eesmärgil endale. Teie tehtud heategu jääb märkamata ja raha abivajajani kahjuks ei jõua.

Pisut teist laadi petuskeem on selline, kus erinevate suuremate teede ääres peatavad välismaise välimusega inimesed mööduvaid sõiduautosid ning hakkavad väljavalitud ohvritele rääkima jutte katki läinud autost või haiglasse sattunud lähedasest. Nii küsivad nad raha, lubades pandiks jätta näiteks oma kuldehted. Kullast need ehted tavaliselt ei ole ja neid antud raha andja enam tagasi ei saa.
Kerjamine iseenesest keelatud pole ning ka küsijale raha andmine on inimese vaba valik. Samuti ei ole inimesel kohustust osta midagi, mida talle tänaval pakutakse. Seega kui inimene selle raha vabatahtlikult kauba eest välja on käinud, ei ole hiljem paraku enam midagi teha. Politsei saab sekkuda vaid siis, kui selliste inimeste tegevus muutub agressiivseks ja häirib. Siis tuleks helistada hädaabinumbril 112 ning politsei saab segaja avaliku korra rikkumise eest vastutusele võtta. Kui aga politsei kutsuda, peab avaldaja olema valmis ka tunnistusi andma, et häiriv tegevus saaks tõendatud.

Politsei soovitab inimestel endil valvas olla ja sellistele inimestele kindlasti mitte raha anda ega nendega rääkima jääda. Sellised kaubamüüjad ja annetuste küsijad on üldiselt väga pealetükkivad, mis eristab neid ausa eesmärgiga inimestest. Kui teil juhtub olema selliste isikutega kokkupuude või kui juhtute neid nägema, siis võimalusel kirjutage üles sõiduki number või muud nendega seotud andmed ja edastage need politseile. Kuigi teie ei pruukinud langeda nende petuskeemi lõksu, siis võib teie teavitus ära hoida teiste ohvriks langemise.

Lääne-Tallinna konstaablijaoskond