Hallitanud maasikas: kas kogu karp tuleb minema visata?

03.07.2019

“Ostsin karbi maasikaid, aga sain petta – pealpool olid ilusad marjad, all aga leidsin mitu hallitanut. Kas tohib ülejäänud marju veel süüa või pean kogu karbitäie ära viskama, sest kõik on hallitusega nakatunud?” küsis üks inimene meilt nõu.

Paraku on tegemist levinud petutrikiga: karbi pealpool on kaunid ja terved marjad, allapoole peidetakse kahjustada saanud ja hallitanud maasikad. Kõige õigem on muidugi müüja juurde tagasi minna, leiust teatada ja proovida raha tagasi saada või korralike marjade vastu vahetada. Kui aga seda võimalust pole, tasuks hallitanud marjad välja korjata, ülejäänud hoolikalt kontrollida ja pesta. Kui marjad on terveid ja kahjustamata, võib neid süüa, kui aga on juba moodustunud paljusid marju kattev hallituskord, siis pole enam midagi teha  ja neid enam süüa ei tohi.

Mõned hallitusseened tekitavad nimelt sekundaarseid laguprodukte ehk mükotoksiine, mille väike koguski võib olla tervisele kahjulik. Seetõttu ei tohiks süüa ka enam saia-leiba, mis veidi hallitama läinud või hallitanud osa moosipurgist lusikaga eemaldada ja seejärel toitu ikka edasi tarvitada – kunagi ei tea, kas ja kui palju on hallitusseened jõudunud juba mükotoksiine tekitada.  Oluline on aga vältida hallituse teket toiduainete õige hoiustamisega! Kuidas näiteks leiba-saia hoiustada, õpetame siin.

Vaata ka:
Projekt Väärtustades toitu
Nõuanded targale tarbijale EKÜL toidunipid

Kaasrahastab Euroopa Liit