5 ülilihtsat võimalust, kuidas igaüks saab toitu ja raha säästa
28.03.2018Kui prügikotid ajavad üle ääre, vaata tähelepanelikult ringi: kuidas oleks sul võimalik toiduga paremini ringi käia, osta mõistlikult ja vähem toitu raisata? Lisaks aitab säästlik toiduga ümberkäimine sul rahakotirauad koomal hoida!
- Pea varude üle arvestust
Egas ilmaasjata ei heida humoristid nalja meie kappides leiduvate 30-aastat vanade konservide või muu toidukraami üle. Sestap vaata alati enne poodiminekut oma varud üle ja kasuta ära, mitte ära osta “igaks juhuks” uusi asemele. Varusid soetades mõtle aga samuti hästi läbi, kui palju ja mida sa tegelikult vajad – kas äkki leidub kapis näiteks kolm aastat seisnud kuivatatud herneid,sest plaanisid kunagi ammu hernesuppi keeta?
- Osta vaid seda, mida vajad
Supermarketid on säetud nõnda, et me seal võimalikult palju korvi-kärusse laoks. Ent kas meil on seda tegelikult ka tarvis? Sellepärast tee endale poodlemiseks kindel ostunimekiri, soovitavalt planeeri nädalamenüü ja pea poodeldes sellest kinni.
- Kasuta jäägid ära
Puuvilju jääb üle? Kuumuta, lisa veidi suhkrut ja moos valmis! Sai jäi söömata? Kuivata ära ja jahvata riivsaiaks! Tegelikult on ülejääkide kasutamiseks palju võimalusi, tuleb neid vaid kasutada.
- Jaga ülejääk või pane sügavkülma
Valmistasid kogemata liiga palju süüa? Väga hea, kutsu sõbrad või lähedased külla ja jagage – pole midagi mõnusamat kui üks vahva koosolemine hea toiduga! Võite ka naabritega korraldada mõnusa potlucki, kuhu igaüks oma koduselt toidulaualt kraami toob. Või siis lähed külla ja viid toitu kellelegi su naabruskonnas, kes seda väga vajab.
Teine võimalus on üleliigne ports sügavkülma pista ja mõni teine kord üles soojendada – hea võtta, kui kõht tühi ja toidutegemiseks aega napib. Ära ainult seda liiga kauaks seisma unusta!
- Osta kohalikku kraami
Eelista kohalikke pakkujaid ja tootjaid – paljudes kohtades saad värsket kraami osta otse tootjalt kas siis turult või suisa kohapeal. Nii läheb vähem raisku, sest pika teekonna tõttu pole toit hakanud riknema, lisaks saad asju osta ka mittevajaliku pakendita. Pluss vana tõde, et su kehale parim toit on niisugune, mis on kasvatatud võimalikult keemiavabalt umbes 50 kilomeetri kaugusel!
Vaata ka:
Projekt Väärtustades toitu
Nõuanded targale tarbijale EKÜL toidunipid