5 lihtsat viisi, kuidas toitu säästa ja köögis kilekottidest vabaneda

07.04.2019

Kõige hullem raiskamine on kilekotti seisma jäetud toit, olgu need siis poest pisikese kilekotiga kahmatud juurikad, kilekotis leib vms. Olukorras, kus kogu maailm otsib kilekotiuputusele lahendust, saab tegelikult igaüks midagi ära teha.

1. Käi poes võrgu või poekotiga

Polegi kaua aega tagasi, kui kilekotid Eestis laia tarbimisse tulid! Nõukaaegsed poekülastajad mäletavad küllap hästi neid vastupidavaid ja mahukaid võrke, millega kraami koju toodi, miks siis peaks lood täna teisiti olema? Soeta paar head ja vastupidavat poekotti ja kanna neid kaasas.

2. Eelista taaskasutatavat pakendit

Võimalusel osta joogid pandipakendis ja pudelid-purgid vii konteinerisse või taaraautomaati.  Hoolitse selle eest, et võimalikult suur hulk pakendist taaskasutusse jõuaks.

3.  Loobu nii palju kui võimalik kilepakendist

Juba kaaluvad kauplused võimalust plastikkarpidest loobuda ja üle ilma kasvab poodide hulk, kus saad soovitu paluda oma purki või karpi. Jällegi tuleb nõukaaegsele poekülastajale see tuttav ette, kui piimapoes võis osta joogi kolmeliitrisesse purki või restoranist mannerguga suppi tuua.

4. Muretse leivakast

Enamik meist kipub leiba hoidma kilekotis, see aga on leivale äärmisel kahjulik – plastikkoti õhukindel ja soe ümbris on ideaalne bakterite kasvulava ja peagi on hallitus kohal. Paberkott kipub aga niiskust imama, mistõttu leib tahkub.

Kõige parem oleks ekspertide hinnangul hoida leiba köögilaual keraamilises leivakastis, millel on ka väiksed õhuaugud. Leivakaste pakutakse kauplustes igasuguseid — küll keraamilisi ja muudest materjalidest,  äravõetava ja ülestõsteva kaanega, ole aga mihkel ja vali oma maitse kohane välja. Kord nädalas tuleks leivakasti kindlasti sooja veega pesta, pärast korralikult kuivatada. Ja kindlasti võta leib enne leivakasti panekut kilekotist välja.

5. Joo ja kasuta kraanivett

Enamikes Eestimaa paikades on kraanivee kvaliteet täiesti joogikõlbulik. Niisiis ära vea koju plastikpudelite kaupa vett, vaid tarbi joomiseks ja toidu valmistamiseks kraanivett. gaseeritud vee sõpradel tasuks muretseda koju  mulliveemasin, millega saab väga edukalt valmistada ka magusaid mullijooke koduste mahlade vaasil.

Vaata ka:
Projekt Väärtustades toitu
Nõuanded targale tarbijale EKÜL toidunipid