Autod kortermaja juures: mida tuleb teada parkimise kohta?

10.09.2025

Eesti Korteriühistute Liidu teade
10.09.2025

Autod kortermaja juures: mida tuleb teada parkimise kohta?

Sügis toob linna õppurid ja kortermajadesse uued elanikud. Eesti Korteriühistute Liidu (EKÜL) juhatuse liige ja õigusosakonna juhataja Urmas Mardi selgitab, milliseid reegleid peaksid korteriühistud parkimiskorra kehtestamisel kindlasti teadma.

„Autode parkimine kortermaja juures tegelikult on probleemiks üle Eesti,“ möönab Mardi.  „Kuid kui ka maja juures parkimiskohti jagub, suvatseb mõni jõmm ikka oma sõiduki parkida sinna, kus see olema ei peaks.“ Mardi sõnul on parkimiskohtade kindlaksmääramise regulatsioonis on alates 2018. aasta 1.jaanuarist oluline muudatus. „Varasemalt reguleeris mainitud valdkonda kasutuskorra kokkulepe, mis kanti märkusena kinnistusraamatu kolmandasse jakku. Kehtiva seaduse mõttes on aga tegemist erikasutusõiguse kokkuleppega, mis kantakse märkusena kinnistusraamatu esimesse jakku,“ selgitab EKÜLi õigusosakonna juhataja.

Samuti on võimalik varasemalt sõlmitud kasutuskorra kokkulepe kinnistusraamatus selle sisu muutmata ära muuta erikasutusõiguse kokkleppeks. „Kui tahate, et igal korteriomanikul oleks kindel parkimiskoht, kuhu ta võib parkida teisi kaasomanikke välistavalt, siis on vajalik sõlmida erikasutusõiguse kokkulepe selle konkreetse parkimiskoha kasutuseks. Tuleb minna notarisse ja kanda see kinnistusraamatusse esimesse jakku,“ soovitab Urmas Mardi. „Kui saate küll omavahel kokkuleppele, jätate aga notarisse minemata ja erikasutusõiguse kinnistusraamatusse kandmata, siis juhul, kui korter läheb uuele omanikule, pole varasem kokkulepe uuele omanikule enam siduv ja ta võib oma auto parkida sinna, kuhu tahab.“

Mis puudutab parkimiskorra kehtestamist korteriühistu kinnistul, siis on see Mardi sõnul korralduslikes küsimustes küll võimalik, kuid korteriühistu üldkoosolek ei saa otsustada, kes kuhu pargib – see on võimalik ainult kõigi korteriomanike nõusolekul. „Mullu jõustus ka oluline riigikohtu otsus, mille  kohaselt ei saa enamuse otsusega korteriomaniku õigust parkimisala kasutada seada sõltuvusse parkimiskaardi olemasolust, vaid selleks on vaja kõigi korteriomanike kokkulepet,“ selgitas Mardi. „Korteriomanike üldkoosolekul häälteenamusega vastu võetud otsusega saab sõlmida lepingu parkimisala operaatoriga ja kehtestada parkimiskaartide süsteemi operaatori töö hõlbustamiseks. Kuid kui korteriomanik pargib kortermaja parkimisalal ilma parkimiskaardita ei välista see siiski korteriomaniku seadusest tulenevat õigust parkimisala kasutada.“