Rakvere korteriühistud on Eesti renoveerimisaktiivsuse tipus

Andres Jaadla: Rakvere  võib olla esimene linn Eestis, kus kõik või enamus maju saavad lähiajal renoveeritud.

Rakvere  võib olla üks esimestest Eesti linnadest kus enamus elamufondist saab lähiajal renoveeritud, tõdeti  eilsel Eesti Korteriühistute Liidu Virumaa Foorumil. Virumaa ja Rakvere korteriühistute aktiivsus on märkimisväärne ja  väärib esitõstmist, märkis foorumil esinenud  SA KredEx eluaseme ja energiatõhususe divisjoni juht Triin Reinsalu. “Seejuures on Rakverele iseloomulik, et pea kõik toetust saanud korteriühistud on  kasutanud just innovatiivseid ja energiatõhusaid lahendusi soosivat 40% toetust,” lisas  Reinsalu. KredExi andmetel on tänaseks toetuseks  eraldatud 102 miljonist ära kasutatud  43 miljonit. Foorumil  avaldati ka  arvamust, et tõenäoliselt lõpevad eraldatud toetussummad lähiaastatel ning riik peaks tagama renoveerimise katkematu toetamise jätkumise.  Foorumil majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi  suundi  ehitus- ja eluasemepoliitikas tutvustanud ministeeriumi ehitus- ja elamuosakonna juhataja Karin Sillmann kinnitas, et viib selle  sõnumi otsustajateni.

Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse esimehe Andres Jaadla sõnul on  Rakveres eelmisel aastal mitmed majad renoveerimise lõpule viinud ning liidu andmetel valmistub renoveerimiseks veel ligi 13 maja linnas. „Rakvere  võib olla esimene linn Eestis, kus kõik või enamus maju saavad lähiajal korda,“ lisas Jaadla.  Tema sõnul  tuleb  tunnustada  korteriühistute juhte  linnas, kes on võtnud majade kordategemise eestvedamise oma südameasjaks. Foorumil astusidki üles ja jagasid oma kogemusi ka mitmed ühistujuhid – Peeter Lauring, Karen Kangur, Piret Vares jt., kes on renoveerimise oma majas just eelmisel aastal läbi viinud. Energiaaudiitor Aare Vabamägi tegi põhjaliku ülevaade küttekuludest Rakvere ühistutes enne ja pärast renoveerimist ning näitas praktiliste näidete alusel renoveerimise tasuvust.

Rakke vallavanem Andrus Blok tõi foorumil  esile omavalitsuse olulise rolli ühistute moodustamisel 2018. aastal jõustuva uue seaduse ootuses. Rakkes on valla aktiivsel eestvedamisel viimase poole aasta jooksul asutatud ühistuid  juba enamuses  Rakke korruselamutes. “Ilma  valla toeta ja initsiatiivita ei oleks seda  sündinud lisas Blok,”. Ta  kutsus ka teisi omavalitsusi pöörama tähelepanu ühistute loomise abistamisele.

Foorumil tutvustati  Swedbank AS  poolt pakutavaid finantseerimistingimusi renoveerimisel ning Eesti Audiitorkogu  poolt anti  ülevaade uuest jõustunud juhendist revisjoni läbiviimiseks korteriühistutes.

 Vaata toimunud Foorumi infot siit ning fotosid EKÜL Facebooki lehel.

Täpsem info:
Andres   Jaadla
Eesti Korteriühistute Liit
Juhatuse  esimees
ekyl@ekyl.ee
Tel: 6275740
www.ekyl.ee